Dvě finanční instituce, Silvergate Capital a Silicon Valley Bank (SVB), zkolabovaly začátkem minulého týdne kvůli sérii nešťastných investičních rozhodnutí, která byla odhalena globálním zpřísněním úrokových sazeb. Kolapsy nastaly poté, co instituce investovaly velké množství kapitálu do dlouhodobých státních dluhopisů USA, které byly považovány za relativně málo rizikové. Jak však úrokové sazby rychle rostly, aby bojovaly se spirálovitou inflací, dluhopisová portfolia začala výrazně ztrácet hodnotu. V důsledku toho, když byly požadavky na hotovost dostatečně vysoké, musely Silvergate a SVB tato podpůrná aktiva prodat se značnými ztrátami. Silvergate oznámila ztrátu 1 miliardy dolarů z prodeje aktiv ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku, zatímco SVB ztratila 1.8 miliardy dolarů. V obou případech tvořily velkou část likvidací americké státní dluhopisy. SVB, kdysi 16. největší banka v USA, poté oznámila navýšení kapitálu ve výši 1.75 miliardy dolarů, aby zacpala díru způsobenou prodejem jejího dluhopisového portfolia. Jak by se dalo očekávat, tato zpráva vedla k runu na rezervy banky ao dva dny později se banka zhroutila, což znamenalo největší krach banky v USA od globální finanční krize. Americká vláda od té doby ručila za všechny vklady zákazníků banky, což se pokusilo řešit obavy z rozšířené nákazy a dále čerpá z rezerv jiných bank. Po zhroucení těchto institucí Federální rezervní systém oznámil program Bank Term Funding Program (BTFP), který bankám a dalším depozitním institucím poskytne nouzové půjčky. JPMorgan však od té doby prohlásila, že tento program by mohl do amerického bankovního systému vrazit až 2 biliony dolarů, což by zrušilo veškeré naděje na uvolnění inflačních tlaků.
Všechny řeči v posledních letech byly o ochraně bankovního systému před kryptoměnami. Je však ironií, že jsme měli situaci, kdy digitální aktivum muselo být chráněno před bankovním systémem. Debakl SVB způsobil, že USDC dočasně ztratil svou fixaci poté, co bylo odhaleno, že její emitent, Circle, měl na bankovním účtu SVB zabaleno 3.3 miliardy dolarů. Stabilní coin se o víkendu propadl až na 0.88 dolaru, než se zotavil poté, co byla oznámena garance vkladů americkou vládou.
Tyto události upozornily na nedoceněný problém s rostoucími úrokovými sazbami, které vládnou inflaci. Emise nových státních dluhopisů s vyššími výnosy způsobuje snížení tržní hodnoty stávajících dluhopisů s nižšími výnosy. V důsledku toho jsou všechny banky, které drží značné množství státních dluhopisů jako zákonem požadovaný kolaterál, zranitelné vůči stejnému riziku, které postihlo banky jako Silvergate a Silicon Valley Bank. Nedávno to vypadalo, jako by se účinky nákazy rozšířily na švýcarského bankovního giganta Credit Suisse, když jejich akcie začaly klesat poté, co byly vzneseny otázky o stabilitě bank. Od té doby si však banka od švýcarské centrální banky zajistila záchranné lano ve výši 44.5 miliardy liber. Význam tohoto by neměl být podceňován. Credit Suisse spravuje aktiva v oblasti 1.6 bilionu dolarů. Pokud by se banka zhroutila, mohlo by to vyvolat dominový efekt a způsobit krizi jako v roce 2008.
Celkově vzato by bylo ironické, kdyby zvýšení úrokových sazeb nedokázalo snížit inflaci, ale místo toho by vedlo ke kolapsu řady bank v důsledku jejich špatných sázek na státní pokladny. Navzdory těmto tržním turbulencím se včera Evropská centrální banka držela svého plánu a zvýšila sazbu o 50 bazických bodů, což znamená, že Credit Suisse možná ještě není venku. V posledních týdnech trh uvažoval o zvýšení sazeb o 50 bps od Fedu. Kolaps SVB a širší rizika pro finanční systém však mohou vést Fed ke zvýšení úrokových sazeb v příštím týdnu maximálně o čtvrt procentního bodu, přičemž některé instituce jako Barclays očekávají, že Fed pozastaví veškeré zvyšování sazeb.
Navzdory těmto událostem Bitcoin v posledních dnech výrazně překonal trhy. Od 11. března vzrostl bitcoin o více než 20 %, zatímco ostatní třídy aktiv vzrostly o 0–2 % s 10letými výnosy v USA kolem 4 %. Klíčové důvody s největší pravděpodobností spočívají v utlumení údajů o CPI v USA spolu se sníženou pravděpodobností budoucího zvýšení sazeb v důsledku událostí z minulého týdne. Ironicky, zatímco inflace a bankovní krize nyní vypadají vice Je pravděpodobné, že očekávání větší likvidity poskytlo rizikovým aktivům, jako je bitcoin, vzestupnou dynamiku.
Podívejte se na graf na TradingView zde.